15 Şubat 2009 Pazar

İslam Gemisi’ni Boşaltmak / Discharging of Islam to Ship / الإسلام لتفريغ السفينة


Osmanlının ehl-i sünnet hassasiyetlerinin ne derece önemli olduğunu anlamak için, 1906 Kahire kongresinde, kongre başkanı Papaz Sammel Zwemer’in şu tavsiyelerini okumak yeterli olur kanaatindeyim.
Zwemer şöyle diyor: “Bir Müslüman’a dinini bırak dersen, onun İslam’ı bırakması asla mümkün değildir. Nitekim 25 yılda ancak 25 Müslüman’ı Hıristiyan yapabildik. Onlar buna karşılık her gün en az 25 Hıristiyan’ı Müslüman yapıyorlar. Biz Müslümanlara; ‘Sizin dininiz olan İslamiyet; mücevher yüklü çok kıymetli bir gemiye benziyor. Ama bu gemi’nin yükü çok ağır. Geminin karşıya batmadan geçebilmesi için, bu yüklerin bir bölümünü denize atmamız gerekir’ demeliyiz.
Böylece mübahlardan, müstehaplardan, sünnetlerden başlayarak, vaciplere, farzlara gelinceye kadar onlara geminin bütün yüklerini boşalttırmalıyız. Böylece gemi karşıya geçse de boş geçmeli!..” Bu gün, Osmanlı’ya düşman olanlar geminin yükünü boşaltmaya çalışanlar ve onların yerli işbirlikçileridir. Osmanlı; İslam gemisinin yükünü muhafaza ettiği için hâlâ dünya Müslümanlarının gönlünde taht kurmuştur.

1 yorum:

  1. çok doğru bir tespit,Kur'an'daki en önemli farz,ruhun yaşarken Allah'a ulaştırılarak teslim edilmesi yani esakilerin deyimiyle vuslat ve seyri suluk bugün tamamen unutturulmuş neden mi?hud29a göre mümin olanlar ancak ruhlarını yaşarken Allah'a ulaştıracak olanlardır ve yunus7-8 gereği cennete gidebilecek olanlardır.soruyorum bir müzemmil8 ayetinden bir zümer53 ayetinden bugün kimin haberi var?

    YanıtlaSil

Bunlara da göz atabilirsiniz

Blog Widget by LinkWithin